Toto bude možno klišé, no skúsme to: Pozrime sa pravde do očí. CHCEŠ pravidelne písať. Tvoriť. Stavím sa, že za tie roky máš v šuflíku niekoľko textov, ktoré čakajú na uverejnenie. Možno básne? Alebo rozpísanú knihu, ktorú neveríš, že niekedy v živote dokončíš.
Chceš si založiť blog. Možno pre seba, možno pre svoju firmu. Vieš že písať je dobré. Možno nevieš poriadne povedať “prečo?” no podvedome tušíš, že sa do toho treba pustiť.
Lenže ako môžeš písať, ako si založiť blog, keď dopredu vieš, že nebudeš mať čas? Práca, škola, priatelia, možno manžel/ka či deti. Skrátka, život nám do cesty každý deň postaví toľko povinností a prekážok, že by sa z toho jeden zbláznil (a viacerí sa aj zbláznia, ehm).
Vo vnútri však stále cítiš, ze naozaj, NAOZAJ potrebuješ začať písať. Možno máš dôležitú správu, ktorú treba dostať do sveta. Alebo ťa niečo trápi, hnevá či naopak, teší. Alebo máš firmu, ponúkaš skvelý produkt či službu a chceš, aby sa o tebe ľudia dozvedeli.
Nech už je príčina akákoľvek, jedno je jasné: Musíš začať písať.
Je to tak?
Trafil som klinec po hlavičke?
Rozumiem ti.
Ja sa denno-denne cítim rovnako.
Pravda je taká, že neschopnosť pravidelne písať je moja veľká slabina. Nejde len o blog, ide aj o moju prácu, o večne meškajúce práce do školy, o nedokončené knihy v šuflíku (prvú som začal písať keď som mal 7), o nikdy nevydaných číslach môjho časopisu, … A tak ďalej. Je to niečo, za čo sa pred sebou aj pred ostatnými naozaj hanbím.
Nie tak dávno mi dobrá kamarátka so smiechom povedala: “Dominik, ty vždy povieš že už ideš písať, a nikdy nepíšeš!” Ona sa smiala. Možno to nemyslela zle. Navonok som sa smial aj ja. Veď čo iné mi ostávalo? No vo vnútri… des a hrôza.
Postupom času som si, takpovediac z donútenia, našiel niekoľko “vychytávok” a pracovný systém, vďaka ktorému mi písanie netrvá večnosť. Práve naopak. No a tieto vychytávky, alebo “tipy” ak chceš, sú to, s čím sa chcem s tebou dnes podeliť.
Ešte predtým než začneme, považujem za dôležité ťa upokojiť: Nie sme v tom sami! Nedávno publikovaná štúdia kde sa vyjadrilo tisíc blogerov z celého sveta ukázala, že nájsť si čas na svoj blog a písať pravidelne je najväčší problém a prekážka, ktorú blogeri majú.
Obrázok z ConvertKit´s State of Blogging 2017 Report
Preto ti dúfam na tvojej ceste pomôžu tieto triky na rýchlejšie+lepšie písanie:
(pozn. všetky tipy si môžeš stiahnuť v prehľadnom PDFku a použiť pri svojom ďalšom písaní)
1. Premysli si o čom ideš písať (ideálne aspoň deň dopredu)
Kvízová otázka: Čo je to najhoršie čo môžeš pri písaní spraviť? Správna odpoveď je, začať premýšľať nad tým čo ideš písať AŽ VTEDY, keď ideš písať. Inými slovami, najhoršie je sadnúť si za stôl, zapnúť počítač, otvoriť Word… a zdesene pozorovať tú prázdnu bielu stranu a blikajúci kurzor, ktorý ti s každým kliknutím pripomína tvoju neschopnosť a núti ťa prehodnotiť tvoje novoročné predsavzatie, že v tomto roku už konečne začneš pravidelne písať.
Moja prvá rada je teda táto: Premysli si, o čom ideš písať. Čo chceš svojim článkom povedať? Aký je cieľ? Čo si má z článku tvoj čitateľ zobrať? Popíš to čo najpodrobnejšie. Príklad pre tento článok: “chcem človeka dostať z bodu A, kde sa bojí založiť si blog pretože vie že nebude mať čas pravidelne písať do bodu B kde sa nebude báť blogovať, pretože vie, ako písať články efektívne.” Ako vidíš, nie je to nič extra rozvinuté. No keďže som si to takto na začiatku napísal, vedel som, kam sa chcem dostať a ľahšie sa mi vymýšľali všetky časti textu. Čo ma vedie ku tipu číslo 2…
2. Zisti, čo všetko vieš o danej téme povedať
Alebo ešte inak: čo všetko je POTREBNÉ povedať? Ja osobne mám veľmi rád obyčajné sticky notes, alebo ako hovoríme my štúrofci, “tie farebné nalepovacie papieriky, vieš.” Keď už mám predstavu o čom chcem +/- písať, začnem bez rozmyslu čarbať na tieto papierky všetky slová, ktoré mi napadnú. Nijako zatiaľ nepremýšľam nad tým ako ich zorganizujem, skrátka píšem všetko, čo mi napadne. Takýmto spôsobom zo seba dostanem všetky nápady za 5-15 minút. Keď už naozaj nevládzem a slová, ktoré na papieriky píšem, sa začínajú opakovať, idem ďalej:
3. Sprav si (poriadnu) osnovu a písanie sa môže začať
Rýchlo napísaný text musí byť zákonite nekvalitný – naozaj? Alebo ide len o to že hodiny strávime čumením na obrazovku, alebo čítaním tej istej vety 7-krát bez toho aby sme vnímali? Alebo neustálym prepisovaním odseku hoci ani zďaleka nemáme dopísaný celý text? Alebo možno prešľapovaním na mieste pretože sme si na začiatku neurobili osnovu?
Spraviť si dobrú osnovu len tak nie je.. len tak 😀 Práve preto sme si predtým urobili brainstorming s post-it notes. Teraz sa jednoducho pozri na svoj papierikový výtvor a pokús sa ten prúd myšlienok nejako usporiadať. (A keďže máš jednotlivé nápady na nalepovacích papierikoch, doslova ich môžeš premiestniť a usporiadať na stene/stole/skrini a vidíš, či také poradie dáva alebo nedáva zmysel!).
Reklamná prestávka: celý tento článok si môžeš zadarmo stiahnuť ako PDFko a použiť pri najbližšom písaní.
4. Ďalší krok: Rozšírená osnova
V tomto momente Tvoj článok vyzerá takto:
- fbdfkbdbkd
- dkopfdpokgbkpfs
- wofknnsotoe
- ofvndd
- ingjidijsifbhibnxpf
- (ďalšie body tvojej osnovy)
To je skvelé, pretože aj keď to tak zatiaľ nevyzerá, najťažšiu časť máš už za sebou. Zatiaľ čo v základnej osnove máš vypísané len tie naozaj najdôležitejšie body, v rozšírenej osnove ich.. áno, správne. Rozšírime. Ja sa snažím ku každému bodu napísať aspoň 2-3 vety. Zo školy mám zvyk písať takzvané “topic sentence” – vetu, v ktorej je vystihnutá podstata celého odseku. Práve takéto vety či súvetia sú ideálny kandidát na to, aby sa dostali do tvojej rozšírenej osnovy. Tento krok by ti rovnako nemal zabrať viac ako 15-30 minút (pretože väčšinu myšlienok už máš na tých legendárnych papierikoch, alebo ak si oldschool tak aspoň vypísané v zošite).
Z tohto bodu sme už blízko ku tomu, ako bude článok na konci vyzerať. Ešte stále to však nie je “živý” text – stále máme vety v krátkych odsekoch a tie odseky zas v odrážkach. Preto je na čase posunúť sa ďalej.
5. Napíš prvý draft čo najrýchlejšie a bez opravovania
Priznajme si to, robíme to všetci. Píšeme ten istý odstav stále dookola. Prepisujeme jedno slovíčko 147-krát. Píšeme celé hodiny len aby sme potom celý text zmazali a začali odznova.
Proti tomuto celý čas bojujeme. Teraz je čas, aby sme boj dotiahli do víťazného konca. K tomu je potrebná jednoduchá, no napriek tomu zložitá vec: Musíš prvú verziu textu napísať čo najrýchlejšie, čo najšpinavšie a najmä: úplne bez opravovania.
Opravovať a zlepšovať budeme neskôr. Teraz to daj všetko von (a ak máš rozšírenú osnovu hotovú, prvý draft bude hotový do 30 minút).
6. Edituj, edituj, edituj
“Musí to tam byť?” Ak je odpoveď čokoľvek iné ako jasné a hlasné “ÁNO!” tak to musí ísť preč. Nič viac, nič menej. V mojom reporte za rok 2016 a plánoch na 2017 som nakoniec zmazal takmer tisíc slov. A som rád – článok je tak lepší, ľahšie sa číta a jednoduchšie sa v ňom dá vyznať.
7. Znieš ako Ty? Zisti to tak, že si celý text prečítaš
A prečítaním nemyslím letmé preletenie textu kvôli gramatickým chybám. Myslím prečítať NAHLAS a od slova do slova. Pokojne aj niekoľkokrát.
Áno, znie to divne a ver mi, keď to začneš robiť, budeš sa na sebe smiať. No odkedy som tento trik objavil, nedám naňho dopustiť. Nahlas si po sebe čítam všetko: Práce do školy, statusy na facebooku, e-maily, články na blogu, všetko. Neviem ti slovami opísať, ako veľmi užitočný je tento trik pre mňa a pre moje výtvory.
Vyskúšaj a poďakuješ sa mi.
8. Ak naozaj nevieš písať, vyskúšaj túto techniku
Na záver mám pre teba ešte jeden trik. Opäť, nevymyslel som ho ja, odpozoroval som ho tu. No niekoľkokrát som ho použil, vždy vtedy keď som bol naozaj v úzkych a nevedel som sa dokopať ku písaniu. Výsledok bol ten, že – som nakoniec niečo napísal! Takže pokiaľ si naozaj v koncoch a samotné pomyslenie na písanie slov na počítači/v zošite ťa desí, vyskúšaj toto:
Nahraj sa na diktafón (a potom svoju nahrávku prepíš).
Dosť bolo priemerných textov a zbytočných slov
Čokoľvek si z tohto textu zoberieš, som si istý že tvoj ďalší text uzrie svetlo svetla rýchlejšie, než ten predošlí. Ak je to tak, prosím, daj mi vedieť! E-mailom, v komentári, na facebooku… Akokoľvek. Chcem (potrebujem) vedieť, či majú moje tipy pre niekoho reálne využitie. Ďakujem.
Na záver mi ešte dovoľ pár slov. Na nete pribudne každý deň X nových článkov. Svet naozaj nepotrebuje ďalší priemerný, všeobecný a odfláknutý článok. Práve naopak. Zúfalo potrebujeme kvalitné, oduševnené akčné (a zábavné) texty, ktoré nás donútia niečo spraviť, zamyslieť sa, zmeniť seba a svet okolo. Preto aj keď ti tipy v tomto článku pomôžu napísať akýkoľvek text rýchlejšie – teda aj slabý, priemerný a zbytočný – povzbudzujem ťa k tomu, aby tvoje výtvory mali snahu byť tým najlepším, čo vieš zo seba dať.
PDF: 8 tipov na rýchlejšie+lepšie písanie
S týmito tipmi budeš písať LEPŠIE a RÝCHLEJŠIE. Platí pre všetky tipy textov: Eseje, záverečné práce, slohy, spravodajstvo, blogy, ...
Zadaj svoj e-mail a stiahni si toto PDFko na ďalšie použitie:
no replies